Tenkil Müzesi; Türkiye’deki baskının kurbanlarına ait objeleri sergiliyor. Hasselt’te, Mahkeme binasında 1 Kasım Cuma günü ziyaretçilerin mağdurlara ait objeleri görebilecekleri bir sergi açıldı. Uluslararası Af Örgütü Hasselt’in de sergide bir yazı standı var; ziyaretçiler sergi esnasında yazılmış mektuplara imza atabiliyorlar.

Açılışta, 2016 darbesinden sonra Türk rejiminin mağdurlarının konuşmaları oldu: Erkekler, kadınlar, çocuklar, aileler, artık onlar için güvenli olmadığı için Türkiye’den çıkmak zorunda kaldılar.

Mahkeme binasında Türkiye’den çıkmak zorunda kalan insanların/mağdurların her türlü eşyaları sergileniyor. Bazıları hayatlarını kaybettiler. Sadece ayakkabılar, giysiler, oyuncaklar vb. kaldı geride. Bu objeler, büyük bir Türk dramasının sessiz ifadeleri ve şahitleridir.

Fedactio’nun organize ettiği sergide Uluslararası Af Örgütü’nün bir yazı standı da bulunuyor. Şu anda, 2016’dan beri baskının mağduru olan (zorla kaybedilen) 2 Türk’le ilgili Uluslararası Af Örgütü’nün yazı kampanyası var. İki erkek ortadan kayboldu ve şu anda nerede oldukları bilinmiyor.
Fedactio ve Uluslararası Af Örgütü; özellikle Hasselt halkının programa çok ilgi gösterdiğini ve mektupları imzaladığını ifade ettiler.

Uluslararası Af Örgütü, bu sergiye ve girişime katıldığı için onur duyduğunu ifade etti.
Sergi (ve yazma eylemi) 10 Kasım’a kadar devam edecek; Sergi, her gün saat 11:00 – 19:00 arası ziyaret edilebilir…

Haberin orjinal metni

Haberin orjinal metni

Kaynak : https://www.hbvl.be/cnt/dmf20191105_04701318/amnestygroep-hasselt-in-de-bres-voor-turkse-slachtoffers