Home Etkinlikler TENKİL MÜZESİ BELÇİKA-LİMBURG SERGİSİ

TENKİL MÜZESİ BELÇİKA-LİMBURG SERGİSİ

TENKİL MAĞDURİYETLERİ ESKİ ADALET SARAYINDA

Tenkil Müzesi Sergisi, 1-10 Kasım 2019 tarihleri arasında Belçika/Limburg Eyaleti’nin başşehri Hasselt’te Eski Adalet Sarayı’nın sergi salonunda yapıldı. Eski mahkeme odalarında ise iki konferans gerçekleştirildi. Sergi boyunca ayrıca iki panel ve Uluslararası Af Örgütü’nün desteğiyle Türkiye’deki mağdurlara yönelik bir imza kampanyası çalışması yürütüldü.

TARİHİ SALONLAR, TENKİL TARİHİNE TANIKLIK ETTİ

1 Kasım’da yapılan açılış programına katılan tenkil süreci mağdurları, yaşananları anlatırken katılımcılar gözyaşlarına hakim olamadı. Protez bacaklarıyla 12 km yürüyerek Yunanistan’a geçen Zeynep, hikayesini Flamanca olarak anlattı. Babası ve annesine cesaret verdiğini belirten Zeynep, Hicret ettiği inancıyla zorlu yolculuğu başardığını söyledi. Bebeği bir aylıkken cezaevine giren Rana öğretmen, o günleri anlatırken duygulu anlar yaşadı. Bebeğinin rahatsızlandığını ve koğuşta bulunan doktorların müdahale ettiğini aktaran Rana öğretmen, ideal insan yetiştirmek ve insanlığa hizmetten başka bir hedeflerinin olmadığını dile getirdi. Yunanistan’a geçtikten sonra beyin kanamasından vefat eden ‘Geçtim Meriç’ten şiirinin yazarı Halil Dinç’in eşi Nihayet Dinç de Tenkil Sergisi’nin açılışındaydı. ‘Eşim öldürüldü’ diyen Dinç, Halil öğretmeni ölüme götüren baskıları tek tek anlattı.

LİMBURG KAPANIŞ KONFERANSI: ‘İYİLERİN SAFINDA OLMANIN BEDELİNİ ÖDEDİM’

Tenkil Müzesi Limburg sergisi 9 Kasım 2019 Cuma günü bir konferans ile kapanış yaptı. İki yıla yakın hapiste tutulan ve hastalığına rağmen tedavisine izin verilmeyen Gazeteci Tuncer Çetinkaya, süreci özetledi. Çetinkaya, “Yaşadıklarımdan şikayetçi değilim. İyilerin safında olmanın bir bedeli vardı ve bu bedeli ödedim.” dedi. İşkence ile cezaevinde hayatını kaybeden öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun öğretmen eşi Mümine Açıkkollu, yaşadıkları süreci aktarırken gözyaşlarına hakim olamadı. “Acılar o kadar büyük ve art arda geliyor ki derdinize ağlayamıyorsunuz bile. Eşim cezaevinde can vermiş. Onun şokundayken, hainler mezarlığı dayatmasıyla karşılaştık. Eşim için hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz. Ne olur sevdikleriniz hayattayken kıymetlerini bilin.” ifaelerini kullandı. Meriç’te alabora olan ve 7 kişinin vefat ettiği bot faciasında tek kurtulan Fatih Yaşar, ülkede anlam veremediği bir baskı dönemi geçirdikten sonra yurt dışına çıkma kararı aldığını söyledi. Nehirden geçerken yaşanan dramı anlatmakta zorlanan Yaşar, kendisinin sağ kurtulduğuna sevinemediğinin altını çizdi

Tarih

Kas 01 2019 - Kas 10 2019
Kategoriler

haberler