Home Etkinlikler TENKİL MÜZESİ ALMANYA KASSEL SERGİSİ

TENKİL MÜZESİ ALMANYA KASSEL SERGİSİ

NEFES ALMANIN ZOR OLDUĞU SERGİ

Tenkil Müzesi,’nin Kassel’de açılan sergisi öncesinde bir konferans gerçekleştirildi. Çok sayıda Almanya ve Türkiye vatandaşlarının da katıldığı açılışta önemli isimler de hazır bulundu. Program öncesinde müzeyi gezen katılımcılar, yaşananlarla ilgili Türkçe ve Almanca bilgi aldı.

Açılış konferansının ilk konuşmacısı Mehmet Ali Uludağ’ın sözleri yarım kaldı. Yaşadıklarını anlatırken Uludağ’ın çocukları da salondaydı. Onların gözyaşları konuşmayı yarıda bıraktırdı.

EŞİNİ VE ÇOCUKLARINI KAYBEDEN AKÇABAY: HUKUKSUZLUKLAR BİRGÜN BİTECEK

Akçabay ailesi, yaşanan zulmün ve mağduriyetin sembollerinden birisiydi. Almanya’nın Kassel kentinde açılan Tenkil Müzesi sergisinin açılış konferansına katılan Murat Akçabay zaman zaman konuşmasına ara vermek zorunda kaldı. Meriç’te üç çocuğu ve eşini kaybeden Murat Akçabay, “Benim için eskisi gibi olmayacak ama bu hukuksuzluklar bitecek. Hukuksuzluklar yaşanırken herkesin gerekli tepkiyi göstermesini insanlık adına umut ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İNSAN HAKLARI HUKUKÇUSU RATGEBER: ZULÜMLER SÜRÜP GİTMEZ…

İnsan Hakları Hukukçusu Dr.Theodor Ratgeber de açılışta bir konuşma yaptı. Siyaset bilimci, hukukçu ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları savunucusu Dr. Theodor Rathgeber idi. Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine vurgu yapan Dr. Ratgeber “Türkiye’deki durumun değişeceğine dair ümitvar olduğunu ve zulümlerin sürdürülebilir olmadığını” söyledi. Tanınmış hukukçu, Tenkil Müzesi ile ilgili de önemli bir ayrıntı paylaştı ve serginin girişinde bulunan, hapisteki bebekleri temsil eden makete değinerek, “Durumun vahametini yeterince ortaya koyuyor” diye konuştu.

Gazeteci Yüksel Durgut da süreci anlattı. Durgut, Silivri Cezaevi’ndeyken by-pass ameliyatı olmuştu. Ağır kalp ameliyattan sonra mahkum koğuşunda üç gün pansumanları yenilenmeden bekletilip, elleri kelepçeli, yaz sıcağında, klimasız cezaevi aracında tekrar Silivri’ye gönderilmişti. Durgut, salondaki Alman konuklara Türkiye’deki özgürlüğün düştüğü düzeyi anlatırken, Yunanistan’a geçtiğinde ilk iş telefonundan VPN’i sildiğini söyledi. Yasakların ülkesinde özgürlük bir gazeteci için VPN’den ulaşabildikleriydi çünkü.

Organizasyonu düzenleyen Vera Kassel Derneği Başkan Yardımcısı Adem Dumlu da serginin önemine dikkat çekerek şunları söyledi. “Türkiye’de yaşanan Tenkil sürecinin insanlara duyurulması ve toplumda bir farkındalık oluşturulması adına 3 gün boyunca Kassel’in en önemli sergi salonlarından birinde Tenkil Müzesi’ni bugün açmış olduk. Programa çok sayıda insan katıldı özellikle yerel dostlarımızın iştiraki bizi çok mutlu etti. Katılımcı yerel dostlarımız program ve sergiden çok etkilendiklerinden dolayı gözyaşlarını tutamadıklarını söylediler.”

FOTOĞRAF GALERİSİ VE VİDEOLAR

Tarih

Ara 13 2019 - Ara 15 2019
Kategoriler

haberler